Είστε εδώ:ΑΡΧΙΚΗ>ΚΗΦΙΣΙΑ>Αθλητισμός>Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΝΚ

Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για την ΑΕΝΚ

ionikos aenk amarysiaΜε το εντυπωσιακό σκορ 113-97 επικράτησε ο Ιωνικός της Αθλητικής Ένωσης Νέας Κηφισιάς στο κλειστό της Νίκαιας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής μπάσκετ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καταιγιστικός με τον πρώτο λόγο να έχουν οι γρήγορες επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά 20 τρίποντα!

Η ομάδα της Νέας Κηφισιάς στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ καταφέρνοντας να βρει τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 60-52.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός «πάτησε γκάζι» και έχτισε μια διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων 85-72 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι παίκτες του κόουτς Λιόγα προσπάθησαν να ξαναμπούν στην διεκδίκηση του αγώνα χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας των βορείων προαστίων στο φετινό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βασιλόπουλος με 28 πόντους (5 τρίποντα) ενώ για την Α.Ε.Ν.Κ ο Μοσχοβίτης είχε 29 πόντους με 2 τρίποντα. Καλή επιθετική παρουσία είχαν και οι Ντουζίδης και Ψαρόπουλος οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 113-97