Είστε εδώ:ΑΡΧΙΚΗ>ΚΗΦΙΣΙΑ>Αθλητισμός>Εκτός έδρας νίκη για τον Πανερυθραϊκό

Εκτός έδρας νίκη για τον Πανερυθραϊκό

paner basketΜεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε στο κλειστό του Ζωγράφου ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε της ΕΦΑΟΖ με 71-80 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β΄ Εθνικής.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος για ακόμη ένα ματς έδειξε χαρακτήρα, παραμένοντας παράλληλα σε σταθερά ανοδική τροχιά. Η άμυνα και τα υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης των παικτών του Πανερυθραϊκού  ήταν τα "κλειδιά" του διπλού, απέναντι σε μία απ' τις πιο παραδοσιακές ομάδες της κατηγορίας τα τελευταία χρόνια.

Οι παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να βρουν ρυθμό, έκλεψαν πολλές μπάλες, έλεγξαν τον τομέα των ριμπάουντ και αντλώντας ενέργεια από την άμυνα βρήκαν ισορροπία και ήταν αποτελεματικοί και επιθετικά, με σωστή στόχευση και σωστές αποφάσεις. Είναι χαρακτηριστικό της εικόνας της αναμέτρησης ότι από το 15ο λεπτό και έπειτα, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ, με τη διαφορά να φτάνει στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμη και στο +13.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό, ο  Μανδραϊκός, τον οποίο θα φιλοξενήσει την Κυριακή 19 Νοεμβρίου στις 17:00, στο κλειστό "Στέλιος Καλαϊτζής".

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-39, 51-57, 71-80

Διαιτητές: Καραβίτης, Φραγκούλη

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 4, Εμμανουηλίδης 13 (1), Γκαβασιάδης 16, Κοψιάς, Στάθης 6, Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Καστανιώτης 2, Γρατσιάτος 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Παπαρέγκας 2, Υφαντής 8 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 6, Στεργίου, Καλλιανιώτης 20 (5 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 20 (2), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 2, Κωνσταντινόπουλος, Μπακοδήμος, Αντωνίου 6 (2), Μακρόπουλος 14 (6 ριμπ.), Σταθόπουλος 6 (8 ριμπ., 4 κλεψ.).