Είστε εδώ:ΑΡΧΙΚΗ>ΜΑΡΟΥΣΙ>Αθλητισμός>Πρώτη θέση για τον Κώστα Γαλανόπουλο στα 10.000 μ.

Πρώτη θέση για τον Κώστα Γαλανόπουλο στα 10.000 μ.

marousi stivos amarysiaΟ Κώστας Γαλανόπουλος του Γυμναστικού Συλλόγου  Αμαρουσίου κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο στο  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου 10.000μ. σε Δημοσία οδό Ανδρών, που πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα την Κυριακή 8 Οκτωβρίου, με επίδοση 31.37.

Το πρωτάθλημα διεξήχθη παράλληλα με τον αγώνα RunGreeceτης Πάτρας με την συμμετοχή 4000 δρομέων.

Ο Μαρουσιώτης αθλητής  προέρχεται από τις ακαδημίες του Γυμναστικού Συλλόγου  Αμαρουσίου και αγωνίζεται με τα χρώματα του συλλόγου από 12 ετών μέχρι σήμερα. Έχει κατακτήσει 5 μετάλλια σε Πανελλήνια πρωταθλήματα στις κατηγορίες εφήβων και νέων, αλλά πρώτη φορά στην κατηγορία ανδρών και μάλιστα χρυσό.

Στο πρωτάθλημα αγωνίστηκε επίσης ο αθλητής του Γ.Σ. Αμαρουσίου Πάρης Εμμανουηλίδης, ο οποίος κατέλαβε την 9η θέση με επίδοση 35.16

Σε αγώνα ημιμαραθωνίου που διεξήχθη την ίδια ημέρα στην Χαλκίδα, η Ιουλία Παναγιωτοπούλου κατέλαβε την 1η θέση στην κατηγορία των γυναικών, με ατομικό ρεκόρ 1.29.50 στα πλαίσια της προετοιμασίας της για τον Μαραθώνιο της Αθήνας στις 12 Νοεμβρίου.

Επίσης ο αθλητής του ΓΣ Αμαρουσίου Δημήτρης Τσάκαλος αγωνίστηκε σε αγώνα 5000μ. ανωμάλου δρόμου στο Μόναχο της Γερμανίας όπου κατέλαβε την 1η θέση με επίδοση 16.28