Είστε εδώ:ΑΡΧΙΚΗ>ΜΑΡΟΥΣΙ>Αθλητισμός>Ο ΑΣΕΔ νίκησε την ΑΕΛ και διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο του στα play out

Ase DoukasΤη δική της προσπάθεια για να προλάβει, έστω και στο «παρά ένα» τα play out δίνει η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα. Οι “μπλε” ξεπέρασαν νικηφόρα το εμπόδιο της ΑΕΛ, επικρατώντας εκτός έδρας με 102-72 και σε συνδυασμό με την ήττα του Αρκαδικού από τη Δόξα Λευκάδας, διατηρούν “ζωντανές” τις λιγοστές ελπίδες τους για την είσοδο τους στα play out του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ μετά την ήττα της από τον Δούκα πήρε το δρόμο για τη Β’ Εθνική τη στιγμή που το συγκρότημα του Γιάννη Γιαννόπουλου όσο κερδίζει… ελπίζει, φτάνει φυσικά ο Αρκαδικός να χάνει.

Στο παιχνίδι της Κυριακής με την ΑΕΛ, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες ωστόσο στο δεύτερο ο Δούκας με “όπλο” την άμυνα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 16 πόντους (42-58).

Με επιθετική πολυφωνία και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων διατήρησε τη διαφορά και οδηγήθηκε στη νίκη, με τον Γιάννη Γιαννόπουλο να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και τους μικρότερους ηλικιακά.

ΑΕΛ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 72-102

Τα δεκάλεπτα: 29-32, 42-58 (ημίχρονο), 61-81, 72-102

ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 6 (1), Γκογκίδης, Καμάρας 16, Παπαχρήστος 14 (1), Κατσαρές, Ναούμης 2, Κνέζεβιτς 9, Σαριμπαλίδης 6 (2), Φιλιππόπουλος 5, Τσιαβές 14 (1)

ΑΣΕ Δούκα (Γιαννόπουλος): Τόζιος 15, Κωστόπουλος 3 (1), Δούβλης, Ιωάννου 22, Τσιότρας 14 (3), Τσακίρης 2, Μαστόρος 7 (1), Κουκουλάς 16, Ντιφαντής, Κυρίτσης 23 (2), Σακελλαρίου.