Από την Δευτέρα 27 Ιανουαρίου ξεκίνησαν τα δρομολόγια των λεωφορείων του Δήμου Πεντέλης, με σκοπό την εξυπηρέτηση των φοιτητών που διαμένουν στις Δ.Κ. Μελισσίων, Νέας Πεντέλης και Πεντέλης. Σε πρώτη φάση θα λειτουργήσει μία γραμμή με αφετηρία το Δήμο Πεντέλης και προορισμό την Πανεπιστημιούπολη (ΕΚΠΑ) και την Πολυτεχνειούπολη (ΕΜΠ) στην περιοχή Ζωγράφου. Τα δρομολόγια θα εκτελούνται τις εργάσιμες ημέρες, εκτός των περιόδων και των ημερών που τα Α.Ε.Ι. αργούν. «Η Δημοτική Αρχή της Δήμητρας Κεχαγιά, υλοποιεί σταδιακά τις προεκλογικές της δεσμεύσεις» αναφέρει η διοίκηση του δήμου σε σχετική ανακοίνωση, ενώ η δήμαρχος Δήμητρα Κεχαγιά δήλωσε «δουλεύουμε για να κάνουμε καλύτερη τη ζωή των συμπολιτών μας».
Το πρώτο δρομολόγιο
Την πρώτη ημέρα λειτουργία του δημοτικού λεωφορείου η δήμαρχος Δήμητρα Κεχαγιά το χρησιμοποίησε και λίγο αργότερα έγραψε στο Facebook «Είναι γεγονός! Το πρώτο δρομολόγιο που μεταφέρει φοιτητές του Δήμου Πεντέλης προς την Πανεπιστημιούπολη και Πολυτεχνειούπολη, πραγματοποιήθηκε σήμερα. Η ύπαρξη δημοτικού λεωφορείου που κάνει αυτό το δρομολόγιο ήταν πάγιο αίτημα των Δημοτών μας και κατ’ επέκταση ένα προσωπικό μου στοίχημα, βάζοντας πάντα μπροστά τις ανάγκες των πολιτών. Έτσι λοιπόν, με πολύ μεγάλη χαρά εγκαινίασα μαζί με κάποιους από τους φοιτητές του Δήμου μας που πήγαν να δώσουν μάθημα, το δρομολόγιο των 8. Καλά αποτελέσματα σε όλους τους φοιτητές μας στην εξεταστική τους».
Οι ώρες και οι στάσεις του δρομολογίου
08:10 – Πλατεία Αγίας Τριάδος, Δ.Κ. Πεντέλης.
08:11 – Δημαρχείο Δ.Κ. Πεντέλης επί της οδού Ελ. Βενιζέλου (περίπτερο έναντι του δημοτικού καταστήματος Δ.Κ. Πεντέλης).
08:16 – Γυμνάσιο – Λύκειο επί της οδού Αλ. Παναγούλη, Δ.Κ. Νέας Πεντέλης.
08:17 – Πλατεία Νέας Πεντέλης (πλησίον δημοτικού σχολείου – νηπιαγωγείου επί της οδού Ηρώων Πολυτεχνείου).
08:20 – Κάθοδος οδού Κουντουριώτου Δ.Κ. Μελισσίων (έμπροσθεν καταστήματος «Κρέατα Ήπειρος»).
08:24 – Λεωφ. Πηγής πριν τη συμβολή με την οδό Ηρώων Πολυτεχνείου, Δ.Κ. Μελισσίων (έμπροσθεν καταστήματος «Φούρνος ΤΟΡ»).
08:28 – Οδός 25ης Μαρτίου (έναντι Νοσοκομείου Αμαλία Φλέμινγκ), Δ.Κ. Μελισσίων.
08:32 – Λεωφόρος Δημοκρατίας (κατεύθυνση προς Χαλάνδρι) – Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής, Δ.Κ. Μελισσίων.
08:35 – Οδός Α. Παπανδρέου κατεύθυνση προς Χαλάνδρι (έμπροσθεν καταστήματος «Μουστάκας»), Δ.Κ. Μελισσίων.
Εκτιμώμενη ώρα άφιξης στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου 9 π.μ.
Οι αναγραφόμενες ώρες είναι ενδεικτικές, με πιθανή απόκλιση 2-5 λεπτών λόγω κίνησης.