Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Τα τρίποντα του ΕΦΑΟΖ «πλήγωσαν» τον ΑΣΕ Δούκα

Την τρίτη της ήττα (73-82) στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΣΕ Δούκα από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΕΦΑΟΖ, για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου στη Β’ Εθνική.
Οι «μπλε» του Κώστα Αγγέλου πάλεψαν κόντρα σε μια δυνατή ομάδα που βρήκε λύσεις στην επίθεση από το τρίποντο (13/21) μπλοκάροντας τον ΑΣΕΔ. Ο Σύλλογος των Εκπαιδευτηρίων σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια έδειξε σημάδια βελτίωσης και ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τέλους ωστόσο δεν κατάφερε να χαμογελάσει στο φινάλε και να πετύχει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Όπως τονίζει ο σύλλογος των βορείων προαστίων στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες του Δούκα πίεσαν στην άμυνα, παρουσιάστηκαν τακτικά σωστοί και πιστοί στο αγωνιστικό τους πλάνο και προηγήθηκαν με 16-14. Η εικόνα των «μπλε» ήταν ίδια και στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου όμως το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με κάποια λάθη των «μπλε» άλλαξε την ισορροπία στο παιχνίδι και έφερε το ΕΦΑΟΖ στο +6 (37-43) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΑΣΕΔ προσπαθούσε να βρει λύσεις που θα του επιτρέψουν να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 30’ με 54-61.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με τους Δρόσο, Παλαιοχωρίτη και Λάκκα προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας στο 33’ στους 5 πόντους 64-69 όμως στα τελευταία λεπτά ο ΕΦΑΟΖ διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης υποχρεώνοντας τους παίκτες του Κώστα Αγγέλου στη δεύτερη εντός έδρας ήττα και τρίτη στο πρωτάθλημα με 73-82.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΕΦΑΟΖ 73-82

Τα Δεκάλεπτα: 16-14, 37-43, 54-61, 73-82

ΑΣΕ Δούκα (Αγγέλου): Δημόπουλος, Αλεφαντινός, Λάκκας 12, Παλαιοχωρίτης 12(3), Δρόσος 16, Παπαντωνάκος 10(1), Δουρουντούς, Μαράντος 4, Χατζής, Σακελλαρίου 9, Κορκοντζέλος 2, Τζέμης 8 (1)

ΕΦΑΟΖ (Μάνος): Μαυροειδάκος 3(1), Μπιλάλης 10(2), Βάρσος 16(2), Μαγκουνής 18(3), Κριζέας, Μακρής, Σαμοθράκης 9(3), Κανελλόπουλος 8, Σταύρου, Λαναράς 4(1), Ανδρεόπουλος 12, Σιδέρης 2